PROČ ZROVNA MOTÝLI?

PROČ ZROVNA MOTÝLI?

Motýli mne oslovují již nějakou dobu, stejně jako mandaly. Aniž bych tušila, co tento nádherný tvor ze zvířecí říše symbolizuje, věděla jsem, že jeho sílá je obrovská. Za dobu své tvorby se vracím k motýlům podruhé. A protože maluji mandaly, hledala jsem nějaké propojení. Propojení mezi mandalou utvořenou na základě posvátné geometrie podle pravítka a kružítka a mezi motýlem namalovaným akvarelovými barvami. Z počátku velmi složitý úkol. Jak propojit něco tak nalinkovaného, něco plného opakujících se pravidel … k něčemu naprosto svobodnému, vždyť tahy štětcem nikdy nebudou tak přesné, a co teprve technika akvarelu, ta se neptá, jak má vypadat, kam povede „rozlitá“ linka. Přesto vzniklo propojení. Na namalovaného motýla jsem nalepila krystaly swarovski jež znázorňují kruh mandaly. Jejich počet se odvíjí od čakry, jíž mandala náleží. A tak mohlo vzniknout něco plné protikladů, které si ve výsledku rozumí, přináší harmonii, radost, kreativitu a svobodu motýla na první pohled.

Nyní více k symbolice motýla. Řecké slovo Psyché, řecká bohyně, jež znamená duše, původně znamenalo motýl.  Motýl symbolizuje transformaci člověka. Jeho životní cesta je paralelou našeho vývoje, rozvoje chcete-li. Motýl také musí mnohé překonat, aby se z housenky stal tvor s tak nádhernými křídly, jež jsou v mnohých kulturách symbolem radosti, krásy, křehkosti a zároveň odvahy.

Musí jít kupředu, od vajíčka v kokonu, přes housenku až do stádia dospělého motýla, kdy bezmezně důvěřuje svým křídlům, že ho při prvním vzletu unesou.  Dodržuje přitom určitý čas, ví, že není dobré do nějaké fáze spěchat, urychlit ji, ani není dobré v nějaké fázi uvíznout. Je proto jedním z nejvíce inspirujících symbolů zvířecí říše, protože zná správný čas, kdy opustit pohodlí svého zámotku, a kdy vyletět svobodně do světa.

Přeměňuje se z jedné fáze do druhé s duší nezatíženou minulostí.

Motýlí duše si je vědoma jen přítomného okamžiku, teď a tady.

Učí nás, nebrat se příliš vážně, naopak s radostí a lehkostí.

Ukazuje nám, že proces transformace je naprosto přirozený, samozřejmý, stejně jako když dýcháme a vydechujeme.

Ve výkladu snů je motýl spojován s domácím či rodinným štěstím, se společenským úspěchem.

Proto motýlí mandalu doporučuji všem, kteří jsou v procesu transformace, procházejí vývojem, který nemusí být pro všechny úplně příjemný. Často překročit naši komfortní zónu dost bolí a rozhodnutí ke změně bývá tím nejobtížnějším. Přitom je to právě ona, komfortní zóna, která nám často brání v našich snech, v našem neomezeném potenciálu. Bojíme se neznámého, bojíme se prožít vlastní strach a tak stojíme, přešlapujeme z místa na místo. Vezměme si proto motýla, jeho odvahu a sílu za inspiraci a jděme si radostně a s lehkostí plnit svá přání.

Nabídku motýlů naleznete ZDE.

 

One Comment

Comments are closed.