PORADNA: SELSKÝ ROZUM JAKO ODPOVĚĎ

PORADNA: SELSKÝ ROZUM JAKO ODPOVĚĎ

SELSKÝ ROZUM CHYBÍ … CO SE DĚJE?

Začnu ne zcela pozitivně. Selský rozum, to je něco, co se z našeho života postupně vytrácí. Lidé ztrácejí svoji přirozenost.

Otázky o smyslech života pokládají jen děti. Které nemají od koho dostat nějakou smysluplnou odpověď. Protože lidé se neptají po smyslu života.

Na všech je tu univerzální odpověď: „Tak to tu chodí, to je život.“ 

Program dokonalosti dominuje nad přirozeností. Vytratil se přirozený lidský instinkt. Obrovský příval informací, dezinformace, nejrůznější přístupy k životu, pokřivený postoj k pravdě (boj, že je jen jedna, a že pochází z vnějšku), to vše vytvořilo chaos, který pokud člověk nemá v sobě ukotvené pevně vlastní hodnoty, o které se může vždy opřít, které jsou pro něho jeho osobním radarem, je ztracen. Neví, čemu věřit, komu věřit, nevěří sám sobě. Rozpadají se základní lidské hodnoty, právě proto, že je člověk ztracen.

Asi se teď dostanu na tenký led, ale krásně je to vidět na „výchově“ dětí. Rodiče jsou si nejistí. Jsou při komunikaci s dětmi opatrní, pravda mnoho pocitu jistoty tím v nich jen těžko vybudují. Ani nedůsledný bezhraniční přístup nevzbuzuje pocit bezpečí. A tak děti potom dělají mnohé, aby na ty hranice konečně narazily a zjistily, kde končí ten jejich bezpečný prostor 🙂 Stejné je to s dospělými …

Wow, to zní depresivně 🙂Ale netřeba se hroutit, vše jde napravit. A to ne tím, že budeme poukazovat na to, jak špatné to je. I já jsem toto popsala proto, abych poukázala na důležitost následujícího. A čeho?

Zapojit zpět selský rozum.

Jinými slovy – co je selský rozum? Mohli bychom říci, že je to rozum sedláka? Tedy člověka, který mnohé informace o historii, umění, psychologii, a já nevím, o jakých všech vědách neví, ale používá smysly, které ještě nemá vší tou technickou „výpomocí“ otupělé. Funguje z vědomí si mnoha souvislostí, přírodních zákonitostí. Je zodpovědný sám za sebe a za své hospodářství, a tak se nespoléhá na rady zvenčí. Jen zřídka kdy se zajímá o problémy ostatních a určitě neřeší problémy lidí na druhém konci planety. Má své hospodářství, o které se stará. Pěstuje tolik, kolik je potřeba pro jeho obživu a jeho rodiny. Nepořizuje další a další statky jako investice. Nesnaží se o zajištění mnoha dalších generací a nebere jim tak jejich životní cestu. Naopak, v příhodném čase vysílá své syny do světa. Přirozeně fungují iniciační rituály.  V případě potřeby vypomůže sousedovi, ale určitě se pod rouškou toho, aby byl ten správný, ten hodný, dobrý, nestará více o jeho zájmy nežli o ty své. O věcech, které je potřeba řešit nevede dlouhé porady, nevytváří strategie. V daný moment konstruktivně koná. Je v rámci možností svobodný, nezávislý na ostatních.

Hmmm, analogicky mám pocit, že toto vše zapojit do lidského fungování by napomohlo v ledasčem🙂

Pokud tedy nejste úplně spokojeni s dějem okolo vás, PROČ TVOŘÍTE SVĚT, KTERÝ VÁM NEVYHOVUJE?

Co vše označujete jako NORMÁLNÍ, co pro vás normální vůbec není?

Co vše, a kde všude, jedete na autopilota, aniž by vám to dávalo smysl?

Nechám vás v rozjímání.

A pokud chcete navést, jsem tu pro vás 🙂

Vřele doporučuji i kurz Access Bars, kde se naučíte, jak jinak nahlížet na okolní realizu, na situace, které vám nedělají dobře. Získáte nástroj, jak pomoci sobě, i ostatním.

 

Petra