Poradna: Vliv emocí na komunikaci

Poradna: Vliv emocí na komunikaci

V dnešním příspěvku bych se ráda zaměřila na vliv emocí na komunikaci mezi lidmi.

Je pravda, že KOMUNIKACE je alfa-omega vztahů, ať už partnerských nebo pracovních.

Zároveň, v rámci komunikace je hóóódně důležité, jak na nás působí EMOCE.

Uvedu příklad na partnerském vztahu. Platí ovšem stejně ve všech vztazích. Jak partnerských, rodinných, kamarádských, pracovních.

Pravda, na kolik se dokážete při partnerském rozhovoru dostat ke skutečné podstatě věci?

A na kolik se zastavíte na formě komunikace, kdy a jak zabrnkáte partnerovi na nějaký jeho vnitřní blok, VZDOR, kdy se ani neví proč, začne bránit, bere si to osobně, načež se začne obhajovat strana první, a vzniká boj. Energeticky si vzájemně vystavíte bariéry, jinými slovy postavíte mezi sebou hradby až do nebes a v tu ránu je důvod rozhovoru v nedohlednu.

Proč se to děje?

Máme z domovů nakoukané programy, jak komunikovala máma a táta, jak komunikovali s vámi, jak mezi sebou. A to, ať si to přiznáte, a nebo ne, to pak žijete i vy s vašimi partnery. Jednoduše to, jak jste to viděli, se do vás zapsalo jako toto je realita, takto to funguje, to je můj pocit bezpečí, toto je láska.

Příklad: Nedávno jsme s jednou klientkou řešily její žárlivost. Přišly jsme na program, že vždy, když měla nějakého muže, tak měl jinou ženu. Když jsme to rozmotávaly, přišly jsme na to, že její tatínek v nějaké situaci dal přednost v něčem její kamarádce, klientka to očima holčičky nechápala, cítila se osamocená, odmítnutá. Jinak měla s tatínek fajn vztahy. Do podvědomí se jí zapsalo, toto je láska. Bezpečí muže, se kterým se cítím fajn a on má jinou ženu.🙂 Už chápete? Když se toto přepíše, úhel pohledu na situaci se změní, pochopíte ji, i tak velké téma, tak velký problém může vymizet.

➡️Ty program mohou být různé.

Strach vyslovit přání, protože vaše zkušenost je, že na to partner nezareaguje příjemně, nebo vás odmítne.

Strach, že budete vypadat hloupě, stydíte se.

Obava, že vám druhý nevyjde vstříc. Že vás vůbec nevyslechne.

➡️A když už k tomu dojde, nastává často reakce na to, jakou to v tom druhém vyvolalo emoci, namísto reakce na informaci.

A to je věc také nakoukaná. I manipulace je navnímaná. Je to naučený model komunikace, kterému se děti učí, když jsou malí, když zkouší, co na rodiče funguje a jak moc ohebná realita je. Samozřejmě může být i navnímaná, nebo naučená v průběhu života.

➡️Nevědomě přebíráte i to, kdo doma rozhodoval, jestli matka, či otec, nebo se dokázali domluvit.

A když se v rámci tohoto přidá ženský pláč, nebo mužská nabubřelost, výsledek komunikace z pravidla nebývá o tom domluvit se.

Co s tím?

Ono se neříká nadarmo „horká hlava“. Když to o sobě, nebo partnerovi víte, nedělejte závěry, z takových roztržek, ale počkejte si, s čím přijde, až emoce odezní.

Neberte si to osobně. Požadavek byl vznesen. A nemusí jít jen o příklad horké hlavy, ale i o pláč nebo jakoukoliv jinou emoci.

Dokonce i lítost je past. To je emoce s nejnižší vibrací. Od tamtud se není lehké dostat výše ke konstruktivnímu rozhovoru. Namísto toho zapojte soucit – “vím, jak se teď cítíš, co prožíváš, že to máš těžké, …”

Příklad: Dnes mi klient při konzultaci říkal: „Když já to nedokáži na první dobrou přijmout. Mám to vysledované, nejprve vzdoruji, trvá mi to tak 14 dní, potom bych to udělal.“

Vliv EGA

No, pokud máte dostatek času, i toto vědomí je super. Někdy to trochu tlačí, tak je fajn to zkusit i jinak a nenechat se ovládat egem. To je prostě vaše součást a na určité účely slouží perfektně, ale pozor, EGO není dobrý pán v případě, že se jím necháváte ovládat a řídí vaše emoce, vaše reakce, váš život.

 

💚Nabízím partnerskou konzultaci. Kdy s každým z vás rozebereme vaše úhly pohledy na věc, podíváme se, kde se vzaly, zda vám slouží, nebo je změnit, a pak následně proběhne vzájemná konfrontace v mé přítomnosti. Je super pojmenovat a detekovat vaši partnerskou dynamiku a najít způsoby řešení v třecích plochách.

💚Nebo doporučuji kurz Access Bars, který vám v mnohém toto napomůže rozluštit. Naučíte se funkční nástroje, které vám pomohou ovládnout své emoce a vyřešit v lehkosti a s nadhledem mnohé situace, které byly pro vás neřešitelné, kterých jste se báli.

Petra