Poradna: Tipy JAK SE VYPOŘÁDAT S NÁROČNOU SITUACÍ?

Poradna: Tipy JAK SE VYPOŘÁDAT S NÁROČNOU SITUACÍ?

… NEBO SE SITUACÍ, KDY STOJÍTE PŘED NĚJAKÝM ROZHODNUTÍM? Což mimo jiné pro spoustu lidí náročná situace je. Navíc, když se nemůžete rozhodnout, jste ve stagnaci. …. A záměrně neuvádím “s náročnou životní situací”, protože pro to už máme definice. Chci tím nastínit, že myslím situace, kterých během dne zažíváte třeba i několik, přesto je třeba jim věnovat pozornost, pokud je chcete změnit, neopakovat je.

Jako první bych svému klientovi položila otázku, co pro vás znamená náročná situace? Uveďte příklad, máte nějakou konkrétní na mysli? Je nějaká, která vás tíží? Nedokážete ji změnit?

Stojíte před rozhodnutím … jaké si myslíte, že máte možnosti? Můžeme se na vše spolu podívat, třeba nás v průběhu napadne i nejedna jiná možnost? 🙂

Náročná situace pro každého může a zpravidla znamená něco jiného. Je to situace, která nás vystavuje stresu, presu a jiným moderním termínům dnešní doby. Bývá to i situace, která vás překvapí, kterou jste nečekali, a nebo čekali, a možná právě proto se stala 🙂?

Tak či onak, jak se s ní vypořádat?

První tip: NEHODNOŤTE. Hodnocení toho, zdali je to ono či někoho konání normální vám, moji milí, moc nepomůže. Je to stejné jako se hádat o tom, kdo má pravdu. Každý má tu svoji. Stejně tak, pro každého to NORMÁLNÍ znamená něco jiného. Dříve psychologové rádi používali termín …“toto je mimo normu“. Dnes se čím dál častěji ukazuje, že něco jako norma neexistuje, pakliže jste nebyli znormalizováni 🙂.

Již jen hodnocení samotného stresu, že je dnes „normální“ přináší omluvu, že to nemusíte měnit 🙂

Co teda s tím? 

Můj další tip je: NASTAVTE SI PRIORITY. Co je pro vás v ten moment důležité? Co má být výsledkem? Jak chcete, aby to dopadlo? Co si přejete?

Nenechte se utopit v kolotoči hodnocení ostatních, systému, to je něco, co vás hodí do postoje OBĚTI – BEZMOCI a BEZNADĚJE. A na konstruktivní řešení již pak není energie nebo se k tomu kroku ani nedostanete.

Další můj tip zní: Když máte jasno v tom, co chcete, víte, jak chcete, aby to dopadlo, NEDĚLEJTE VOLBY, rozhodnutí Z POZICE STRACHU.

Již Osho řekl: „Život začíná tam, kde končí strach.“

Buddha: „Celé tajemství existence je nemít strach.“

To neznamená, že nikdy nepocítíte ten „divný pocit“. Je to o tom, že když chcete udělat volbu, tak se nerozhodujete ze strachu. „Raději si zvolím toto, co kdyby tamto nedopadlo.“ Nebo „Dopadne to takto, protože to je život, a tak to chodí, to je normální. Tak si nebudu dělat naděje, abych pak nebyl zklamán.“ A tak si raději vybíráte z pozice jistoty. To ale znamená, že si vždy raději vybíráte to stejné, méně, žádnou změnu – čímž nepřekročíte nikdy komfortní zónu a náročná situace většinou dopadne tak, jak jste zvyklí 🙂.

Další tip: Položte zvídavou otázku: „Jakým přínosem mi tato nepříjemná situace může být, který zatím nevidím? A otevřete se možnosti, že dané nečekané řešení bylo pro vás možná záchranou. Tou nejlepší možnou situací, byť vaše strategie selhaly a mozek/ego se brání.  Co když to, že vám ujel vlak bylo vlastně štěstí, protože pak naboural? Co když to, že jste dostali vyhazov, je ta nejlepší možnost, protože konečně začnete dělat něco, co vám dává větší smysl, a sami byste se k tomu neodhodlali? … s příklady bych mohla pokračovat do nekonečna ….

Další tip: Nespěchejte na sebe a dejte si čas. To není ostuda, že nereagujete hned, pokud máte tu možnost. Rychlost je úžasná „věc“, ale spěchat se vyplácí v záchraně lidského života, a pokud nejste ti, kdo dokáží okamžitě reagovat v náročných situacích, nespěchejte.

Další tip: Řekněte si o pomoc. Vypovídejte se. Poraďte se. Již to, že vás někdo vyslechne, přičemž i vy sami slyšíte to ono sebe říkat je příjemné. Stejně jako vědomí toho, že v tom nejste sami.

Další tip: Vyhledejte odborníka. Není vůbec žádná ostuda, navštěvovat kouče, terapeuta, ať tuto osobu průvodce, kterému se můžete v bezpečném, nehodnotícím prostoru vypovídat, nazýváte jakkoliv. Důležitý je nezaujatý, nehodnotící prostor a nové úhly pohledu. Protože, jak již všichni dobře víte. Situaci, druhé osoby nezměníte. Ale můžete změnit sebe a váš postoj k věci. A ten vás samotné většinou nenapadne, jinak bysme se jím už dívali. A nebo si nejste vědomí programů, které vás v tomto nepříjemném zaujetí drží. Počítač vám také programuje IT specialista. Dokonce zabezpečuje i ochranu vašich dat, zajišťuje upgrade, pečuje o vše … O vlasy pečují kadeřníci, o vaše vozy autoopraváři.

Kdo pečuje o vaši duši? Kdo pečuje o vaši psychiku?

A poselství nakonec: 

Žádný problém, žádná vámi nepříjemně prožívaná situace není malicherná, méně důležizá nežli jiná. Přijetím, novými úhly pohledu na ni si můžete výrazně ulehčit každodenní prožívání a zkvalitnit tak kvalitu vašeho života.

A pro co jiného jste se narodili, nežli proto, abyste žili spokojený život?

 

Ráda vám v tomto budu průvodcem.

Přeji příjemné letní dny, Petra🙂