POPRVÉ NA BALI

POPRVÉ NA BALI

Tři nádherné týdny na Bali. Rozhodla jsem se popsat naši cestu tu, abyste měli představu, jak lze tento čas v balijském ráji strávit. Rozhodně doporučuji cestovat. Nezůstávat na jednom místě. Tři týdny tu jsou dostačující. Těm z vás, kteří sem jedou odpočívat, možná postačí dva, ale pro ty z vás, kteří touží poznávat, jsou tři týdny minimum.

Fakt jedeme na Bali … bylo to pro mě naprosto neuvěřitelné. Sama ještě nevím, co vám sem vše napíši … proběhlo tam toho tolik. Ale začnu pěkně na začátku. Rozhodli jsem se jet na vlastní pěst. Tedy koupit si letenky (letecké společnosti Emirates s přestupem v Dubaji) a dále cestovat po Bali. V každé destinaci jsme zůstali cca 4 dny …. Jednotlivá místa jsme zvolily předem dle nejrůznějších rad od známých a bedlivým nastudováním vlogů z Bali.

První AHA nastalo hned po příletu. Vstoupili jsme do příletové Bali a hledali ve stovkách Balijců zástupce svého hotelu, se kterým jsme byli předem domluveni na transfer. Když jsme to asi po hodině vzdali, vzali jsme si taxika a na místo prvního ubytovaní dojeli sami. Na recepci jsme se rozčíleně dožadovali vysvětlení … Balijec nás absolutně odzbrojil větou: „Nooo, a jste tady ne, tak proč se rozčilujete, užívejte dovolené, jste přeci na Bali.“ Takže aha, to je to přijetí situace 🙂

JIMBARAN

Ubytování: Jimbaran Bay Beach Resort and Spa by Prabhu

3 Noci

Rybářská vesnička jižně od letiště se stala naši první zastávkou. Nic moc zde nenaleznete kromě nejlepších mořských plodů v restauraci přímo na pláži při západu slunce, kam na ně jezdí celé Bali. Cena cca 400 Kč. Už kvůli tomu jídlu bych zde určitě jednu noc zůstala.

AHA….. Jeden z večerů pršelo, tudíž jsme se nevydali do restaurace přímo na pláži, ale do asi 400m vzdálené restaurace s pevnou střechou … neměly jsme tedy nohy v písku, leč na pevné zemi a nepršelo na nás …. Ta samá porce, zcela ne tak výtečná a cena 5krát dražší – Cena tedy zdaleka není zárukou kvality.

K výletům jsme využili skútr. jeho zapůjčení na jeden den v přepočtu cca 90 Kč + benzín 5 Kč za litr benzínu po celém Bali. Pokud se rozhodnete zůstat na jednom místě, doporučujeme zapůjčit skútr na celou dobu, vyjde ještě levněji. My však doporučujeme cestovat :-).

Výlety zde:

Pura Luhur Uluwatu

Pláž Padang Padang Beach

Pura Luhur Tanah Lot

  

Jeden den jsme jeli na jih do chrámu ULUWATU TEMPLE, který je na útesu. K jeho návštěvě potřebujete šátek, SARONG, který lze zakoupit nebo si zapůjčit přímo u vstupu do chrámu (cca za 150 Kč, a to si myslím, že nás trochu natáhli :-)) Při návštěvě pozor na drzé opice, kradou !!! Po cestě zpět do Jimbaranu jsme zastavili na pláží PADANG PADANG. Vyhlášená pláž, naše zkušenost však je taková, že jsme se brodili odpadky.

 

Následující den jsme jeli na sever do chrámu PURA TANAH LOT. Určitě doporučujeme nevynechat. Potěšili mě i první nákupní možnosti, tržnice a ochutnávka kávy LUWAK COFFEE, tedy cibetkové kávy. Až vám ji donesou, dejte si pozor, sklenička k tomu není voda, ale sirup :-).

Dále jsem si objednali odvoz od hotelu do ubytování v Ubudu. Taxi od hotelu, vyšlo zhruba na 700 Kč a to s námi řidič ještě zastavil ve chrámu, který ležel po cestě.

UBUD

 

Ubytování: Batu Empug Ubud

5 nocí

Ubud má úžasnou mystickou atmosféru. Zde doporučujeme zůstat klidně 5 dní, pokud nespěcháte k moři. Vychutnat si zde jógu, snad nejlepší italské a mexické jídlo, které jsem kdy jedla a nevynechat NASI GORENG. Zajít si na masáž, v přepočtu asi 120 Kč. Nakoupit si místí outfity. Doporučuji si připlatit a zajít do místních butiků, kde jsou pevné ceny. Řádově zde pořídíte šaty kolem 1000 Kč. Pokud jste milovníky dřevěných sošek, kabelek, lapačů snů, zajděte na místní tržnici UBUD MARKET. V ranních hodinách zde pořídíte ovoce, zeleninu, jídlo. Mezi 10 – 11. hodinou zboží vymění za zmiňované suvenýry, obrazy, vyřezávané mandaly, sošky, oblečení. Zde vše pořídíte dle vašich schopností smlouvat. Nedávat sebeméně najevo, že se vám něco líbí, jen tak mimochodem se zeptat na cenu a pak odejít, až za vámi prodavač vyběhne s tou nejnižší cenou. Abych nezapomněla, pokud si sebou berete žabky, tak rozhodně jen jedny, tady seženete ty nejlepší řádově kolem 200 Kč a že mají výběr :-).

Celý náš pobyt v Ubudu, na celém Bali, byl ovlivněn místní oslavou nového roku. Balijci ho slaví v březnu. Přesně to znamená, že na ulicích potkáváte řady a řady pochodů, ceremonií. Balijci jsou schopni jít desítky kilometrů v procesí, někteří v transu, až ke chrámu, kde uctívají své Bohy. Jeden den, den Niepi, je vše zavřeno a nepustí vás z pokoje, na ulici nikdo nesmí. Celé Bali se ztiší. Tato jejich tradice má znamenat, že na nový rok mají být všichni s rodinou pospolu. Dokonce vypnout i proud, omezí internet, v tento den, jako na jediném místě na světě, nefunguje letiště. AHA Rozhodně vás to učí obrovské trpělivosti, přijetí místních pravidel. Ať sem zavítá kdokoliv, musí dodržovat místní pravidla a zvyky.

Naše výlety:

Monkey forest – přímo u centra města

Ubud Palace

Chrámový komplex Gianyar Ubud

Pura Kawan

Tirta Empul

Tegallalang

Ulun Danu Beratan

Rozhodně zde navštivte MONKEY FOREST. Je to opravdu opičí les, kde jste vy jen návštěvníci. Opice jsou zde na lidi zvyklé, ale znáte to, jsou to přeci jen opice a to v pravém slova smyslu. A tak se jim občas zalíbí vaše brýle, čepice a nejvíce asi blýskavá skla mobilních telefonů. Pokud toužíte po bližším kontaktu s opicí, koupíte si zde trs banánů a za pomoci místních průvodců můžete opici nakrmit. Já chtěla obdarovat více než jednu, opice ale zjistila, že mám zbylé banány pod tričkem, a tak mi tam vlezla a banány si vzala.

Ubud si prostě zamilujete, a to i přesto, že se při procházce budete muset snad milionkrát vyhnout jedoucímu skútru. Co ale v Ubudu nevynechejte, jsou výlety, které se odtud dají snadno podniknout. Tak například, ELEPHANT CAVE, v doslovném překladu Sloní jeskyně. Propadnete také nedalekým rýžovým terasám TEGALALANG RICE TERRACE UBUD, které jsou zapsány v UNESCU. Dále výlet do chrámu ve skalách GUNUNG KAWI, do vodního chrámu TIRTA EMPUL. Poslední tři zmiňované památky jsme pořídili za jeden den. Jeden den zde jsme se vydali na delší výlet k jezeru posazeném výše v horách k vodnímu chrámu ULUN DANU TEMPLE. Ten nám doslova vytřel zrak, a to jsme ještě netušili, co za nádherné chrámy ještě uvidíme.

SANUR

Ubytování: Grand Palace Hotel Sanur

3 noci

Po návštěvě Ubudu jsme se zatoužili opět vykoupat v moři, a tak nám místní doporučili navštívit jednu z částí hlavního města Denpasaru, Sanur. Leží na východním pobřeží Bali a tak je zde moře poměrně čisté. V průvodcích jsme se posléze dočetli, že je to destinace spíše pro starší turisty, pro svoji klidnost, a měli pravdu. Naleznete tu spoustu restaurací, kavárniček, pár obchůdků, čisté upravené pláže a výborné večeře přímo na pláži. Pokud se Sanur rozhodne také navštívit, doporučujeme najít si hotel přímo na pláži, nebo co nejblíže. My jsme bydleli v luxusním hotelu přímo u hlavní cesty, cesta odtamtud kamkoliv byla dosti krkolomná :-). Tři dny tu, až až.

AMED

Ubytování: Casa De Amed

4 noci

Dále naše cesta pokračovala do Amedu. Do místa, které nám bylo doporučeno snad všemi, kteří tento balijský ráj na zemi navštívili. Objednali jsme si opět taxi přímo v hotelu, přistavili nám však místní taxi. Celá dlouhá cesta vyšla sice asi jen na 450 Kč, ale to auto, kterým jsme jeli, asi nemělo v pořádku karburátor a po tříhodinové cestě jsme byli značně přiotráveni. Řidič nás vysadil ve vesničce Amed. Pokud čekáte civilizaci, nečekejte, pokud chcete opravdu vypnout a zažít skutečné Bali, jste na správném místě. Původně jsme si mysleli, že řidič spletl adresu. Zde čtyři hvězdičky zřejmě znamenají čtyři pokoje 🙂 a v pokoji s vámi bydlí třeba vrabčáci. Po čtyřech nocích tu, bych ale neměnila, byť jsem se tomu zpočátku bránila. Dostalo nás to, se vším všudy. To, že tam široko daleko nic nebylo, nás donutilo také k ničemu a my jsem si po čtrnácti dnech konečně odpočinuli. Pláž je tu kamenitá, moc po ni ale stejně nepoťapkáte, protože různorodý život pod hladinou vás na nohou nenechá. Již metr a půl od pozvolného vstupu do moře vás pohltí podmořský svět rybičky Nemo. Milovníci potápění tento kraj zbožňují a v obchodech si místo šatiček pořídíte potápěčskou výbavu. Já jsem si bohatě vystačila se šnorchlem a brýlemi. A po tak náročném dni plném nicnedělání vás přijde na vaše lehátko namasírovat masérka za 90 Kč. Masážím v Ubudu se ale nevyrovná :-). Určitě si zde nenechejte ujít večeři při západu slunce, dobře, nebo jen ten západ slunce v restauraci SUNSETPOINT. Slovo restaurace je možná trochu troufalé, židličky jsou oprýskané, jídlo je průměrné, ale zážitek je o to mocnější.

Naše výlety:

Ujung Water Palace

Taman Tirta Gangga – za mě nejkrásnější palác na Bali, který jsme navštívili … padla tam na mě taková atmosféra vnitřního klidu, ticha … to je potřeba zažít.

Sunsetpoint Amed – doporučuji na západ slunce – je to božíííí

Pura Agung Besakih

Aaaa nesmím zapomenou na výlety, které jsme z tohoto stanoviště podnikli. Mysleli jsem si, že nic lepšího, než jsme viděli už vidět nemůžeme. To, co nás čekalo, bylo jako v pohádce. Nejprve královský vodní chrám UJUNG WATER PALACE a následně chrám TIRTA GANGGA s snad nejvíc nejvíc nejvíc energii nabitou fontánou.

Poslední den tu jsme se vydali do hor do největšího chrámu v cele Indonésii MOTHER OF BESAKIH. Nejstarší kámen zde je starší než pyramidy. Celý komplex je monumentální, tvoří ho tři dominantní chrámy. Na cestě zpátky nás průvodce zavedl do restaurace s odzbrojujícím a nepopsatelným výhledem v MENANGA KARANGASEM. Ano, měli jsme na tomto výletě výjimečně průvodce, trefili jsme se totiž do nějaké ceremonie, tudíž vstup do chrámu jinak nebyl možný.

  

 

KUTA – SEMYNIAK

Ubytování: The Bandha Hotel & Suites

3 noci

Před návratem domů jsme zatoužili po troše civilizace, ikdyž se nám z toho Amedského naladění moc nechtělo. Do Kuty nás odvezlo hotelové taxi za 450 Kč. Kuta leží na západní straně Denpasaru, je oblíbená především surfaři. Zvolili jsme část Semyniak. Pláže jsou široké, dlouhé a moře bylo překvapivě čisté. Já jsem ocenila především nákupní možnosti, které jsou tu rozsáhlé. Užijete si tu také masáží, restaurací, celé je to tu však již hodně turistické.