ZNOVA NA BALI

ZNOVA NA BALI

Naše druhá návštěva Bali. Když jsem sem jela poprvé, nemohla jsem tomu uvěřit, že tam opravdu jsem … podruhé to bylo úplně stejné. Kdykoliv si vybavím Bali, jsem plna energie, vzrušení …

Často o Bali vyprávím, často na něho vzpomínám … přemýšlím, co je to to, co tam cítím. Je to pocit bezpečí? Klid? Energie? Mystika? Stále jasnou odpověď neznám. Bali si prostě zamilujete a nebo taky ne 🙂

No a protože my jsme ti, kteří si Bali zamilovali, vydali jsme se sem za rok znova. Opět na vlastní pěst, myslím, že jak tento způsob cestování někdo okusí, už není cesty zpět  Tentokrát jsme cestovali s leteckou společností Qatar Airways s přestupem v Doha. Doporučuji.

Po přistání v Denpasaru, na letišti na Bali, jsme si okamžitě koupili místní SIM karty a vzali si taxíka do prvního ubytování.

Řekli jsme si, že navštívíme letoviska, kde se nám líbilo, plus je doplníme o nová. Na výlety budeme jezdit tam, co jsme loni nestihli a moóóóóžná někam, kde nám to učarovalo.

Naše cesta:

 

JIMBARAN

Jimbaran Bay Beach Resort and Spa by Prabhu (2 noci)

Opět jsme zvolili jako první destinaci rybářské městečko Jimbaran a opět stejný hotel. Musím se vám zmínit o jejich úžasných snídaních, jaké žádné další ubytování nemělo. Znovu jsme se vydali na výborné mořské plody při západu slunce a znovu jsme nelitovali 🙂 Co musím také doporučit je grilovaná kukuřice.

Jako první jsme navštívili Patung Garuda Wisnu Kencana. Je to obrovský komplex vytvořený pro turisty … všechno obrovské, sochy, vzdálenosti, prostranství, ukázka místního divadelního představení … doporučuji.

   

Tentokrát jsme nevynechali pláž Nusa Dua. Je to oblast s čistým mořem, čistými plážemi a většími vlnami. Ráj pro surfaře.

 

UBUD

Urban Styles Inata Bisma Ubud (6 nocí)

Ubud, to byla při rozhodování jasná volba. Zvolili jsme hotel na druhé části Ubudu. A rozhodně jsme nelitovali. Výhled z terasy pokoje přes bazén do zeleně, to byl relax sám o sobě. Z předchozího roku jsme měli pocit, že Ubud už známa a máme ho prochozený křížem krážem. Neměli. Našli jsme zde další uličky plné restaurací, butiků. Pro mě se tu jasně kloubí všechny mé potřeby. Mystická atmosféra. Klid v ruchu. Krásná příroda. Výborné jídlo. Obchody plné designových kousků místních návrhářů. A je tu kam vyjet i na výlety. Ty jsme podnikali opět na skútru. Oproti loňskému roku jsme to vychytali a přivezli jsme si helmy.

Loni jsme stihli rýžové terasy Tegalalang jen velmi okrajově. Ne nadarmo jsou zaneseny mezi památkami Unesco. To chce opravdu prochodit. A nesmíte zapomenou na fotografii v ptačím hnízdě. Fotku z téhle zpoplatněné atrakce prostě odjinud mít nebudete 🙂

Dalším výlet směřoval do Elephant Parku. Nejsem zastáncem toho, jak se v zajetí chovají ke slonům, ale tyto sloni žijí a žít budou. Nekoupali jsme se s nimi, ani na nich nejezdili. Krmili jsme je a byl to tak mocný zážitek. Woow. Je to obrovské, když vám dá zvíře důvěru, vy se mu otevřete a vznikne mezi vámi takový zvláštní pocit propojení. Pamatuji si, že jsem to kdysi zažila v Yosemitech při jízdě na koni. A potom při koupání s delfínama. Na to se prostě nezapomíná …. Myslela jsem si, že tohle jen tak něco nepřekoná. Mýlila jsem se. Následující den jsme se vydali do The Blanco Renaissance Musea. Jeho majitel byl španělský malíř, který si na Bali vzal tuším balijskou tanečnici. Podle jejich kreativního ducha vypadala i jejich vila. Co na tom bylo ale nejvíc nejvíc bylo, že měl rád a choval papoušky. A tak je tu mají dodnes. Můžete si je tu vzít do ruky, fotit si je jak je libo … a tak, co myslíte, zase ten pocit.

Celkově zpětně pro mě toto propojení se zvířaty bylo asi nejemotivnější. Ještě jsme stihly navštívit jeden chrámový komplex, sloní jeskyni a Buddha Temple.

Ubud jsme si užívali plnými doušky, vůbec se na nám z něho nechtělo, a tak jsme si jeho pobyt prodloužili ze čtyř na šest nocí.

 

LOVINA

Pandawa Village (4 noci)

Když jsme přemýšleli, jakou destinaci, kterou jsme ještě neviděli, navštívit, napadla nás Lovina. Prý oblast s tmavými písečnými plážemi. Všude plno delfínů … rozčarování obrovské. Nebylo tam nic, jako, když jsme dorazili do Amedu, ale bylo to všechno vybydlené, chudé.

Naše ubytování bylo ovšem nádherné. Malé bungalovy uprostřed rýžových políček. Zde jsem zažila obrovský AHA moment. Jako domácího mazlíčka tu chovali kocoura a kohouta … dva velcí kámoši …čekala bych, že kocour bude ten mazlivější. Opak byl pravdou. Kohout na mě ráno čekal před bungalovem, doprovázel mě všude po zahradě. A dokonce, když jsem ležela u bazénu, lehnul si vedle mě na lehátko.

Nevím, jak ostatní, nám to nedá nepoznávat a necestovat. a tak jsme si zajistili skutr i zde. Na první výlet jsme se vyxdali do buddhistického kláštera v horách Brahma Vihara Arama. Byl jiný než všechny ostatní. jako kdyby kloubyl prvky jiných kultur či náboženství. Myslím, že jsem podobné prvky zaznamela na fotografiích ze Srý Lanky a z Thajska. Je tam výhled do okolí a neuvěřitelný klid.

Nedaleké město Singaradja bylo naším pokračováním. Stejně jako v Lovině tu na vás dýchne chudoba a můžete pokračovat dál 🙂

Na co jsme se hodně těšili byl výlet za delfínama. Tento zážitek by se dal popsat jako výlet na moře při východu slunce, hejna delfínů skákajících kolem vás. A nebo také honička spousty malých lodiček plných dychtivých turistů spatřit delfíny. Člověka v tu chvíli napadne, zda to není smutné. Na druhou stranu jsem o delfínech četla, že je jich více druhů a ti nekteří předvádění se milují. A tak jsem si říkala, že by tam asi jinak ani nepluli 🙂

Ještě zmíním chrám přímo v Lovině Pura Beji Temple. Z venku vypadá velmi malý, nenápadný … uvnitř opět neuvěřitelné woow.

 

AMED

Ubytování: (4 noci)

Amed jsme si předchozí rok zamilovali pro to nic … prostě jen pro to Bali. Pro ten pocit, že k životu vlastně nic nepotřebujete. Zároveň je tu bohatý podmořský život, tudíž šnorchlování určitě doporučuji. A co nesmíte vynechat je Sunsetpoint! Je to místo s úžasným západem slunce a skvělým freshem z Dragon Friut.

 

Z výletů jsme si neodpustili chrám s fontánou Taman Tirta Gangga, který mne tolik učaroval. Jedno z těch míst, které vám připadají až pohádkovitě kýčovité a zapomenete tu zde na úplně vše. Dokonalý prožitek teď a tady, kterého se nemůžete nabažit.

Moc jsem si přála najít čokoládovnu Charlie ‘s Chocolate Factory. Předchozí rok, jak se ukázalo, jsme omylem navštívili čokoládovnu v sousedství. Tentokrát se povedlo. Né snad, že bych neměla ráda čokoládu, ale hlavním důvodem mého přání tu být, byla veliká houpačka na pobřeží a na fotkách všudypřítomná husa. Bylo to boží.

A jeden z důvodů, proč Bali opět navštívit je chrám v horách Lempuyang Temple. A to jsme se sem vydali dvakrát. Pokaždé byl však přeplněn balijci slavícími nějaký svátek. … Hmmm, tak příště …

A ta příroda všude kolem …

 

SANUR

The Oasis Lagoon Sanur (3 noci)

Toto letovisko jsem poznov zvolili kvůli výletu na Nusa Penida, vyplouvá se odtud. Vybrali jsme si jen jednodenní výlet, nějak jsme si nedovedli představit, jak bychom tam stěhovali naše zavazadla 🙂 Bylo to velké dobrodružství! Nejprve jsme rychlolodí překonali první vzdálenost na ostrov Nusa Lembongan, dále na malinkatém člunu na Nusa Penidu. Všude byly nádherné pláže, kraśná nedotčená příroda a bohužel stejnému stavu odpovídaly i cesty na ostrově. Cesta taxíkem připomínala tankodrom. Výlet spočíval v návštěvě čtyř míst. Všechna místa nádherná a stojí za to je navštívit, ikdyž to v překladu znamená, že se tam dostanete uřícení, proderete se davem turistů a uděláte tu nejlepší fotku a zase frčíte na další stanoviště aby byl dodržen harmonogram.

Kelingking Beach

Broken Beach and Angel Billabong

 

Crystal Bay

 

SEMYNIAK

Rama Residence Padma (3 noci)

Dlouhé pláže, spousta surfařů, kavárničky, warungy, butiky, masáže… to je Semyniak. Velký turismus. Rozhodně nenese takovou atmosféru jako Ubud.

    

Tolik náš itinerář 🙂 Už jsem vás nalákala na Bali?

Péťa

V dalších článcích se dozvíte o jídle na Bali nebo vám přestavím TOP 10 Bali.

O naší první návštěvě Bali se dozvíte zde.