Základním principem této čakry je čiré Bytí. Je sídlem nejvyšší dokonalosti v člověku. K vlastnostem, které ovlivňuje, řadíme koncentraci na podstatné, rozplynutí hranic, odevzdanost a sjednocení. Ovládá mozek a lidskou žlázu epifýzu.

Mandala je složena z černé, tyrkysové a modré barvy.

Černá barva je spojovaná s elegancí, autoritou, silou, tajemnem.

Tyrkysová barva vzbuzuje naopak bezpečí, péči a má uklidňující účinky. Očišťuje, posiluje a používáme jí na podporu sebevědomí. Na mandale zastupuje klid a pohodu. Evokuje mládí a energii a vyrovnanost. Symbolizuje přátelství, pružnost, komunikaci, vynalézavost, přitažlivost a humor.

Modrá barva působí uklidňujícím dojmem, je přívětivá, symbolizuje něhu, věrnost a důvěru, znamená nastolení míru a spokojenosti. Dále představuje tradici, stálost, spolehlivost a vyrovnanost. Podporuje intuici, diplomacii a přirozenou autoritu. Přináší nárůst existujících možností a umocňuje moudrost získanou zkušenostmi. Modrá barva také léčí, ulevuje při bolestech hlavy či migrénách, při unavených očích. Je to hlavní barva sebevyjádření ve všech oblastech. Je vhodné používat ji při problémech v komunikaci a sdělování. Propojuje srdce a rozum.