Mandala působí primárně na 5. čakru, čakru krční oblasti.

Základním principem této čakry je resonance s Bytím, slabá vůle, postrádání jasného cíle a smyslu života. Dále se zde nachází centrum lidských vyjadřovacích schopností, komunikace a inspirace. Slouží jako most mezi naším myšlením a cítěním. 5. čakra vyjadřuje komunikaci, vzájemnou výměnu vědění a zkušeností, aktivní sebevyjádření a nezávislost. Část těla, kterou k ní řadíme je krk, šíje a ramena. Ovlivňuje štítnou žlázu a ze smyslů jí náleží sluch.

Na mandalu jsou použity barvy fuchsiová – fialová, černá a bílá.

Fuchsiová nám umožňuje komunikovat se srdcem a vyzvedává činy na spirituální úroveň, s čímž souvisí na obrázku i přechod této barvy do fialové, která symbolizuje spiritualitu, duchovno, mystiku, pomáhá při meditaci, může mít až hypnotické účinky. Vyvolává i pocity srdečnosti, je tajemnou barvou lásky, moudra, nejvyšších, přináší inspiraci a pokoru. Pomáhá harmonizovat jak fyzické, tak duchovní energie, získat rovnováhu. Tlumí depresi, konejší, ale i boří zábrany a impulzivně vybízí k činnosti.

černá barva skýtá tajemno, mystiku, ale i smutek. Do jisté míry nás ochraňuje. Ve spojitosti s barvou bílou tvoří složený celek z protikladů Jin a Jang.

Bílá barva znamená ctnost, vznešenost, lásku k pravdě a přímost. Je symbolem čistoty, jasnosti, nevinnosti, ale i perfekcionismu. Chrání a posiluje. Je světlem, které očišťuje celou energetickou soustavu. Vzbuzuje stabilitu, probouzí bdělé vědomí a tvořivost.

Mandala posilující komunikaci a sebevyjádření se – ochraňuje – napomáhá k získání rovnováhy – vybízí k činnosti – propojuje naši rozumovou a emoční stránku